Bach był genialnym kompozytorem, ale nie potwierdzili tego muzycy. Pomogli eksperci z innej dziedziny

Kto najlepiej oceni warsztat legendarnego kompozytora? Na myśl przychodzą oczywiście muzycy, ale niedawno tematem zainteresowali się… matematycy. I to właśnie dzięki ich dokonaniom uzyskaliśmy ostateczne potwierdzenie, że Bach wielkim twórcą był.
Bach był genialnym kompozytorem, ale nie potwierdzili tego muzycy. Pomogli eksperci z innej dziedziny

Johann Sebastian Bach, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, przyszedł na świat w niemieckim Eisenach. Uznaje się go za jednego z najważniejszych barokowych twórców, co raczej nie będzie zaskoczeniem dla ludzi interesujących się jego twórczością. Z drugiej strony, przedstawiciele Uniwersytetu Pensylwanii postanowili spojrzeć na tę kwestię z niego innej perspektywy.

Czytaj też: Gdzie się podziała Amelia Earhart? W sprawie legendarnej pilotki doszło do przełomu 

Na czele zespołu badawczego stanął Suman Kulkarni, który wraz ze współpracownikami zaczął od przekładania kompozycji Bacha na sieci informacyjne. Co to oznaczało w praktyce? Że każda nuta została przedstawiona w formie węzła, natomiast wszystkie przejścia między nutami miały formę łączących je krawędzi. Później przyszła pora na określenie, ile informacji zostało zawartych w każdej kompozycji.

Okazało się to świetnym punktem wyjścia do oceny budowy poszczególnych utworów. Na przykład tzw. toccaty – w zamyśle mające bawić i zaskakiwać – zawierały więcej informacji niż chorały. Te istotne były tworzone z myślą o przeznaczeniu dla spokojniejszych miejsc, takich jak chociażby kościoły. Szczegółowe ustalenia autorów zostały zaprezentowane na łamach Physical Review Research.

Do analizy utworów Bacha pod kątem zawartych w nich informacji naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wykorzystali modelowanie komputerowe

Osobna część eksperymentu polegała na analizie reakcji słuchaczy na wybrane fragmenty. W tym celu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wykorzystali znany już model i dostosowali do muzyki sieci informacyjne na nim oparte. W takich okolicznościach połączenia między każdym węzłem odzwierciedlały prawdopodobieństwo, iż słuchacz uzna (bądź nie będzie się spodziewał), że dwie połączone nuty zagrają po sobie. 

Czytaj też: W tym kraju powstało pierwsze dziecko napędzane sztuczną inteligencją. Imponująca technologia czy dystopijna przyszłość?

Rozbieżność między przewidywaniami a faktycznymi wynikami była niewielka, dlatego autorzy uznali, że utwory Bacha przekazują informacje dość skutecznie. Mimo to badacze chcieliby dysponować skuteczniejszymi modelami, które pozwoliłyby na uzyskanie wyższej zgodności między rezultatami skanów mózgu osób słuchających muzyki, a przewidywaniami dotyczącymi utworów. Poza tym w planach jest przeprowadzenie analiz dotyczących innych twórców oraz odmiennych stylów muzycznych.