Znaleźli bezgłowe szkielety w grobach sprzed 1700 lat. Tak wyglądał przedziwny zwyczaj pogrzebowy

Wielka Brytania jest pełna intrygujących stanowisk archeologicznych z okresu późnej epoki żelaza i czasów rzymskich. W Wintringham natrafiono na kilkanaście pochówków ciał, którym obcięto głowy i złożono je w zupełnie innych miejscach.
Znaleźli bezgłowe szkielety w grobach sprzed 1700 lat. Tak wyglądał przedziwny zwyczaj pogrzebowy

Angielska miejscowość Wintringham w hrabstwie Camridgeshire skrywała do niedawna osobliwe znalezisko. Badacze z organizacji Oxford Archaeology natrafili na ślady osadnictwa ludzkiego z okresu epoki żelaza i czasów rzymskich. Analizy tego terenu są już prowadzone od czerwca 2022 roku.

Jak donosi BBC, starożytna osada w Wintringham składała się z 40 okrągłych domów odpowiadającym typowi osadnictwa z epoki żelaza. Poza śladami zabudowań znaleziono na stanowisku wiele rzymskich monet, broszek, ołowianą pokrywę lub półmisek oraz wiele naczyń ceramicznych.

Czytaj też: Pozbawione głów szkielety tuż za naszą granicą. Przerażające znalezisko dotyczy niemal 40 osób

Bardzo cennym znaleziskiem okazał się również świetnie zachowany piec z kamienną obudową i naczyniami, które były w nich schowane.

Bezgłowe szkielety wskazują za nietypowy sposób pochówku ciał

Jednak co innego wzbudziło największe zainteresowanie badaczy. Mowa o 17 grobach, które ujawniają nietypowy sposób pochówku. Według wstępnych informacji, grobowce pochodzą z III w. n.e. Złożono w nich ciała pozbawione głów. W przypadku 11 pochówków czaszki znajdowały się w stopach denatów.

Co ciekawe, grobowce były bardzo zadbane. Daje to dowód na to, z jakim pietyzmem podchodzono wówczas do czynności funeralnych. W niszach znaleziono poza ciałami także fragmenty ceramiki. W przypadku jednego z ciał w miejscu głowy umieszczone było gliniane naczynie.

Czytaj też: Gigantyczne w skali Europy, a jest zaraz za polską granicą. Pogrzebano tutaj setki ludzi w zupełnie innym celu

Archeolodzy planują przeprowadzić więcej analiz wspomnianych szkieletów, aby poznać dokładniejsze szczegóły tak zaskakującego sposobu pochówku.

Niemniej stanowisko archeologiczne w Wintringham zostanie prędzej czy później zakopane, ponieważ na jego miejscu planowana jest rozbudowa miejscowości i postawione będzie 2800 nowych domów jednorodzinnych.