Kino spod znaku ”Szybkich i wściekłych”. 6 najlepszych filmów z samochodami w roli głównej

Wartka akcja, niebezpieczna prędkość i pełne adrenaliny pościgi to rzeczy, za które wszyscy kochają filmy z samochodami. Choć często ich fabuła oparta jest na bardzo prostych schematach, obrazy te posiadają grono swoich wiernych fanów. Jakie filmy o samochodach wyścigowych warto obejrzeć? Które z nich bazują na prawdziwych historiach? Których filmów z samochodami wyścigowymi w tle długo nie zapomnisz?
Kino spod znaku ”Szybkich i wściekłych”. 6 najlepszych filmów z samochodami w roli głównej

Filmy z samochodami – Szybcy i wściekli (2001-2019)

Filmy z samochodami w tle zyskały dużą popularność po tym, gdy w kinach ukazała się pierwsza część serii “Szybcy i wściekli”. Każda kolejna zwiększała sławę nie tylko samych filmów, ale również wydarzeń i zlotów, związanych ze sportowymi samochodami.

W trakcie trwania całej serii “Szybcy i wściekli” widzowie mogli podziwiać rozmaite modele sportowych samochodów, dodatkowo tuningowanych do wyścigów. Sama historia przedstawiona w filmie jest raczej dość prosta. Dominic Toretto (Vin Diesel) jest przywódcą jednej z kilku grup, biorących udział w nielegalnych ulicznych wyścigach. Brian O’Conner (Paul Walker) działa jako policjant pod przykrywką, prowadząc śledztwo dotyczące zuchwałych kradzieży ciężarówek. Udaje mu się wniknąć do grupy Dominica, który jest jednym z głównych podejrzanych w sprawie.

W trakcie niemal całej serii akcja toczy się wokół tych samych bohaterów, czyli Dominica, Briana oraz ich ekipy. Towarzyszą im piękne kobiety, szybkie samochody i adrenalina. Każdy z filmów to oddzielna opowieść, najczęściej o kolejnym skoku, mającym przynieść całej grupie duże korzyści finansowe. W filmach z tej serii możesz podziwiać takie samochody wyścigowe jak Nissan Skyline GT-R R34, Mazda FD RX-7 w wersji VeilSide, Toyota Supra Turbo czy Dodge Charger R/T z 1970 roku.

Filmy z samochodami – Drive (2011)

Filmy z samochodami często skupiają się na historii samego kierowcy, przy okazji dostarczając przyjemnych dla fanów motoryzacji widoków. Przykładem takiej produkcji jest “Drive”. Film ten opowiada historię bezimiennego kaskadera z Hollywood (w tej roli Ryan Gosling).

Za dnia ten milczący człowiek, znany jako Driver pracuje na planach filmowych. Nocami natomiast dorabia w formie kierowcy gangsterów, wykonujących napady z bronią w ręku. Jest osobą z zasadami, których nigdy nie łamie. Posiada ponadprzeciętne zdolności do prowadzenia samochodów, które wykorzystuje w trakcie brawurowych ucieczek przed policją.

Wszystko idzie świetnie, do momentu w którym bezimienny bohater filmu poznaje swoją sąsiadkę, Irene (Carey Mulligan) i zakochuje się w niej. Aby uwolnić się od zobowiązań, jakie ma wobec świata przestępczego, Driver będzie musiał przekroczyć własne granice i uwolnić drzemiące w nim emocje. “Drive” to jeden z najlepiej zagranych i zaplanowanych filmów akcji z samochodami.

W filmie “Drive” samochodem, który przewija na ekranie przez większość czasu jest Chevrolet Malibu z 1973 roku. Podobno Ryan Gosling, przygotowując się do swojej roli sam go odrestaurował i nadał mu wygląd, jaki możemy podziwiać w filmie. W “Drive” bohater porusza się również Chevroletem Impalą z 2006 roku oraz Fordem Mustangiem GT 5.0.

Filmy z samochodami – Le Mans ’66 (2019)

Filmy z samochodami, takie jak “Le Mans ’66” mają za zadanie uwiecznić przełomowe dla świata motoryzacji wydarzenia. Ten obraz ma za zadanie pokazać, że w świecie rządzonym przez adrenalinę i pasję nic nie jest niemożliwe, a jedynie trudne do wykonania.

Jest to film opowiadający o rywalizacji dwóch wielkich koncernów samochodowych, Ferrari oraz Forda. Samochody pierwszej z marek co roku wygrywają trudny, 24-godzinny francuski wyścig Le Mans, przeznaczony wyłącznie dla najlepszych. Henry Ford II (Tracy Letts), właściciel marki Ford postanawia rzucić Włochom wyzwanie.

Ford zatrudnia najlepszego konstruktora samochodów wyścigowych, Carola Shelby’ego (Matt Damon) i daje mu 90 dni na stworzenie pojazdu, który pokona Ferrari. Shelby podejmuje wyzwanie i wspólnie ze swoim przyjacielem, kierowcą wyścigowym Kenem Milesem (Christian Bale) bierze się do pracy.

Ostatecznie bohaterom udaje się stworzyć samochód wyścigowy Ford GT40. Jednak historia ta miała miejsce nie tylko w filmie, ponieważ jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach. W trakcie seansu widz może podziwiać repliki różnych samochodów z epoki, zbudowane na potrzeby filmu. Jest to nie tylko Ford GT40, ale również Ferrari 330 P4, Ferrari 250 GTO, AC Cobra czy Porsche 906.

Filmy z samochodami – Taxi (1998-2007)

“Taxi” to seria filmów z nie byle jakimi samochodami w tle. Charakterystyczna, biała taksówka jest znana każdemu fanowi motoryzacji i francuskiego humoru. Dzięki powstaniu tej serii filmów samochody Peugeot stały się popularne, zwiększyła się również ich sprzedaż.

Seria “Taxi” opowiada o przygodach dwójki przyjaciół – taksówkarza Daniela (Samy Naceri) oraz policjanta Emiliena (Frédéric Diefenthal). Ich historia rozpoczyna się, gdy Emilien grozi konfiskatą prawa jazdy Daniela za jego brawurową jazdę.

Taksówkarz pod wpływem groźby utraty licencji na prowadzenie pojazdów zgadza się pomóc policjantowi w prowadzonym przez niego śledztwie. Ma być jego kierowcą i pomóc mu w pojmaniu gangu “Mercedesów”, czyli niemieckich złodziei napadających na francuskie banki.

W ciągu trwania całej serii najważniejszymi samochodami są Peugeot 406 oraz 407, należące do głównego bohatera, Daniela. Oprócz tych pojazdów, w pierwszej części możemy także podziwiać samochody takie Mercedes W124 oraz Mitsubishi Lancer Evo VI.

Filmy z samochodami – Baby Driver (2017)

Filmy z samochodami często są najeżone akcją i adrenaliną, zapewniając tym samym wysokooktanową rozrywkę. Rzadko jednak zdarza się, by świat przedstawiony w filmie był tak kolorowy i pozornie przyjazny, jak w filmie “Baby Driver”.

Jest to film z samochodami sportowymi w tle, który jednak więcej niż dialogiem i obrazem przekazuje za pomocą muzyki. Fabuła tego dzieła jest bardzo podobna do historii, opowiedzianej w “Drive”. Młody, utalentowany kierowca Baby (Ansel Elgort) zarabia na życie, pracując jako kierowca biorący udział w napadach.

Zawsze gdy prowadzi samochód, słucha on muzyki dostosowanej do tempa oraz intensywności akcji, w której bierze udział. Baby nie bierze jednak udziału w napadach z własnej woli. Ma zobowiązanie finansowe wobec mafijnego bossa, Doca (Kevin Spacey) i dopiero po jego spłaceniu będzie mógł żyć, jak chce.

W międzyczasie Baby poznaje kelnerkę o imieniu Deborah (Lily James), w której zakochuje się z wzajemnością. Postanawia porzucić przestępczy świat i wraz z ukochaną wybrać się w podróż samochodem bez żadnego planu i celu. Jednak aby móc uwolnić się od świata mafii, będzie musiał przekroczyć swoje granice i posunąć się do okrutnych czynów.

“Baby Driver” to film, w którym głównym tłem, nadającym tempo i atmosferę jest muzyka. Dodatkiem wizualnym, który z pewnością doceni każdy miłośnik motoryzacji są szybkie pojazdy. W tym filmie akcji pojawiają się takie samochody jak Subaru WRX, Edsel Pacer z 1958 roku czy Lincoln Continental Mark V. Filmowy Doc porusza się samochodem Mercedes-Benz S 550 z 2014 roku.

Filmy z samochodami – Need for Speed (2014)

“Need for Speed” to film, oparty na grze z samochodami wyścigowymi o tym samym tytule. Jest to produkcja, która miała przyciągnąć do kina nie tylko fanów tej serii gier, ale również miłośników Forda Mustanga. Jest to film akcji z samochodami w tle, idealny do obejrzenia w trakcie leniwego wieczoru.

Tobey Marshall (Aaron Paul) to mechanik samochodowy oraz utalentowany kierowca. Bierze on także udział w nielegalnych wyścigach. Tobey ma również spore kłopoty finansowe. Jego rywal, Dino Brewster (Dominic Cooper) proponuje mu dokończenie budowy legendarnego Forda Mustanga GT500, którego konstrukcję rozpoczął sam Carol Shelby.

Tobey zgadza się na propozycję współpracy. Po wykonaniu powierzonego mu zadania mężczyźni ścigają się. W wyniku błędów Dina za kierownicą ginie Pete (Harrison Gilbertson), najlepszy przyjaciela Tobeya, on sam trafia zaś do więzienia.

Po dwóch latach Tobey opuszcza więzienie. Postanawia on zemścić się na Brewsterze oraz udowodnić swoją niewinność. W tym celu podejmuje się szalonego zadania, polegającego na przejechaniu całego kraju. Bohater zamierza dołączyć do legendarnego wyścigu DeLeon, organizowanego przez mężczyznę znanego jako Monarch (Michael Keaton). Chce zemścić się na Brewsterze, pokonując go w wyścigu bez stosowania brudnych sztuczek.

W filmie “Need for Speed” możemy podziwiać samochody wyścigowe, takie jak Ford Gran Torino z 1969 roku, Koeningsegg Agera R, Bugatti Veyron oraz Lamborgini Elemento.