Jak sprawić, że twój sen będzie jeszcze zdrowszy? 5 podpowiedzi

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia organizmu. Od jego jakości zależy nasze codzienne samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie zadbać o jego komfort. Tym bardziej że tak naprawdę nie wiele trzeba, aby cieszyć się ze zdrowego snu. Oto 5 zasad, których warto przestrzegać na co dzień, aby zadać o właściwy sen, a tym samym o prawidłowe funkcjonowanie i samopoczucie.
Jak sprawić, że twój sen będzie jeszcze zdrowszy? 5 podpowiedzi

1. Śpij na dobrze dobranym materacu

Gwarancją zdrowego i komfortowego snu jest przede wszystkim dobrze dobrany materac. Jego jakość jest nawet ważniejsza od samego łóżka. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, w jaki sposób taki materac dobrać. Na pewno postawić trzeba tu na wysoką jakość. Dlatego warto sięgnąć po prostu renomowanej marki specjalizującej się w tego typu produktach. Dobrym przykładem są tu choćby materace Hilding. Każdy materac posiadać certyfikat jakości poświadczający fakt, że został on dokładne przetestowany przez specjalistów z tej branży. Ważne jest jednak, aby taki materac był właściwie dopasowany. Pod tym kątem, uwagę zwrócić należy kilka elementów.

Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj twardość materaca. Ta dobierana powinna być indywidualne. Istotny jest tu w szczególności waga użytkownika. Osoby ważące do 80 kg wybrać powinny materac miękki. Z kolei osobom w przedziale wagowym 80-100 kg zaleca się spanie na materacu twardym. Natomiast dla osób ważących powyżej 100 kg najlepszym wyborem będzie najtwardsza wersja materaca. Wybierając konkretny model materaca, pod uwagę wziąć należy również swój stan zdrowa i ewentualne schorzenia kręgosłupa. Osoby z problemami kręgosłupa muszą szczególnie zadbać o komfort wypoczynku. W ich przypadku dobrym wyborem może być materac z pianką termoelastyczną Hilding Salsa z 7 różnymi strefami twardości. Dzięki temu zapewnia on znakomite wsparcie kręgosłupa oraz idealny rozkład punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca.

2. Zadbaj o właściwą higienę snu

Trudno mówić o zdrowym wypoczynku bez zadbania o właściwą higienę snu. Mowa tu o przestrzeganiu kilku zasad, które mają ogromny wpływ na regulację snu, co z kolei przekłada się na to, że organizm zyskuje kontrolę oraz rutynę wypoczywania. Jak zatem zadbać o higienę snu? Po pierwsze należy zminimalizować czas spędzany w łóżku. Powinno się w nim leżeć jedyne w nocy. W trakcie dnia leżenia w łóżku powinno się unikać. Mowa tu także o rezygnacji z popołudniowych drzemek. Po drugie, codzienne powinno się budzić dokładnie o tej samej godzinie. Po trzecie, zadbać należy o regularną aktywność fizyczną. Nie trzeba w tym celu chodzić na siłownię. Wystarczy codzienny spacer. Po czwarte, wieczorami powinno się unikać mocnego światła i zrezygnować z jedzenia tuż przed snem. I po piąte, wyeliminować powinno się spożywane alkoholu. Jak zatem widać, powyższe zasady nie są wcale trudne do realizacji. Ich przestrzeganie to gwarancja zdrowszego i przyjemniejszego snu. Najlepiej wprowadzić je w życie od razu.

3. Dostosuj nie tylko materac, ale i poduszkę

Powiedziano już, że jednym z kluczowych elementów mających wpływ na komfort snu jest właściwie dobrany materac. Nie można jednak zapomnieć o poduszce. Ważne, aby miała ona odpowiedni rozmiar. Najczęściej bardzo dobrze sprawdza się poduszka w rozmiarze 40 x 70 cm. Poduszka może być także wyższa lub niższa. To już jednak zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań. Oczywiście niezwykle istotny przy wyborze poduszki jest także materiał, z którego wykonane jest poszycie oraz jej wypełnienie. Wśród wielu różnych rodzajów poduszek uwagę warto na pewno zwrócić na poduszkę termoelastyczną oraz poduszkę z pianki wysokoelastycznej.

Ta pierwsza zmienia swoją twardość pod wpływem temperatury, co sprawia, że idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i karku oraz znakomicie podtrzymuje szyjny odcinek kręgosłupa. Z kolei poduszka z pianki wysokoelastycznej wyróżnia się bardzo dobrą wentylacją powietrza. Minimalizuje potliwość w trakcie snu oraz ogranicza rozwój bakterii i innych drobnoustrojów. Oba rodzaje tych poduszek dostępne są w ofercie wspomnianej już marki Hilding.

4. Zadbaj o regularność i dobre nawyki

Aby cieszyć się zdrowym i komfortowym snem zadbać należy również o kilka dobrych nawyków, które co ważne, stosować należy regularnie. Przede wszystkim warto zadbać o właściwy relaks przed snem. Mowa tu o dobrej książce, kąpieli czy ćwiczeniach oddechowych. Wiedzieć trzeba, że to, jak się przygotowujemy do snu, ma również ogromny wpływ na jego jakość. Nie można także zapomnieć o stworzeniu odpowiednich warunków do spania w sypialni. Pod tym kątem zadbać należy o regularne wietrzenie pomieszczenia, najlepiej codziennie. Czyste i świeże powietrze skutecznie pomoże w zaśnięciu.

5. Zadbaj o wewnętrzny spokój

Jednym z czynników zakłócających sen jest stres. Nerwy i złe emocje na pewno nie pomagają w wypoczynku. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym problemem poradzić. Mowa tu choćby o zastosowaniu materaca termoelastycznego, o którym już wspomniano. Skutecznie pomaga w tym, aby się wyciszyć po całym dniu i odprężyć zmęczone ciało. Materac dopasowuje się do kształtu i temperatury ciała, co pozwala jeszcze lepiej się zrelaksować. Wspomniano już o odpowiednim przygotowaniu się do snu. Na stres najlepsze jest wyciszenie. Dlatego warto wieczorem wyłączyć telewizor i odłożyć na bok telefon. To sprawdzony sposób na to, aby zapewnić sobie większy spokój.

Lokowanie produktu