Ten minerał nie miał prawa zostać odkryty. Mamy pierwszy w historii okaz kryształu z płaszcza Ziemi

O tym minerale dotychczas wiedzieliśmy tylko z meteorytów i pośrednich badań dotyczących składu płaszcza Ziemi. W krysztale diamentu z Botswany odkryto niewielką inkluzję, która zawierała minerał davemaoitu – jednego z trzech głównych składników budujących dolny płaszcz Ziemi. To pierwsza w historii odkryta próbka pochodząca bezpośrednio z głębokiego wnętrza naszej planety.
Ten minerał nie miał prawa zostać odkryty. Mamy pierwszy w historii okaz kryształu z płaszcza Ziemi

O tym, jaki jest skład mineralny i chemiczny skał budujących płaszcz Ziemi wiemy jedynie z pośrednich badań geofizycznych. Teraz mamy pierwszy w historii żywy dowód potwierdzający dotychczasowe badania. Odkryto okaz davemaoitu, który tkwił w krysztale diamentu wydobytego z kopalni Orapa w Botswanie. O wydarzeniu dowiadujemy się z artykułu naukowego na łamach Science.

Czytaj też: Jakie są najrzadsze minerały na świecie? Niektóre z nich znajdziemy nawet na południu Polski

Davemaoit jest jednym z trzech minerałów budujących dolny płaszcz Ziemi. Jest to perowskit krzemianowo-wapniowy, który występuje tylko przy odpowiednio wysokim ciśnieniu. Właśnie z uwagi na tę właściwość teoretycznie nie jest możliwe, aby występował on mniejszych głębokościach w górnym płaszczu lub skorupie ziemskiej.

Struktura davemaoitu: czarny – Si, czerwony – O, niebieski – Ca / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Davemaoit – minerał pochodzący z samego płaszcza Ziemi

Odkryty okaz davemaoitu został wydobyty z głębokości 412 metrów, a naukowcy mogli go zbadać, ponieważ był zamknięty w postaci inkluzji, czyli odizolowany od zewnętrznych warunków ciśnieniowo-temperaturowych. Badacze wykorzystali synchrotronową dyfrakcję rentgenowską, aby dokładnie przyjrzeć się próbce. Skupiona wiązka promieni rentgenowskich na konkretnych miejscach w diamencie pozwoliła na dokładniejszą analizę struktury krystalicznej minerału.

O davemaoicie można jeszcze dodać ciekawostkę, że zawiera on radioaktywne izotopy uranu i toru. Kiedy dochodzi do ich rozpadu, wytwarzają się ogromne ilości ciepła. Naukowcy uważają, że pełni on kluczową rolę w przepływie ciepła głęboko we wnętrzu naszej planety.

Czytaj też: Wnętrze Ziemi inne niż się wydawało? W płaszczu odkryto nowy minerał, którego nikt się nie spodziewał!

Bridgmanit, kolejny z minerałów budujących dolny płaszcz Ziemi, został odnaleziony we fragmencie meteorytu Tenham w 2014 roku. Zarówno bridgmanit, jak i davemaoit z botswańskiego diamentu opisał ten sam naukowiec z USA – Oliver Tschauner.