Nie inicjuje spotkań? 8 randkowych „czerwonych flag” wg psychologa

W czasach „miłości od pierwszego kliknięcia” pewien rodzaj czujności może okazać się bardzo przydatny. Psycholog zdradza, co powinno nas zaniepokoić.
Nie inicjuje spotkań? 8 randkowych „czerwonych flag” wg psychologa

Nie chodzi o to, że zostawia brudne naczynia w zlewie jakby był kuratorem tej wystawy albo przeciwnie – ma bzika na punkcie symetrycznie zawieszonych zasłon. Zdaniem psycholog Madeleine Mason Roantree „czerwone flagi” to zachowania partnera, które zdradzają brak szacunku, uczciwości lub zainteresowania związkiem.

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać, otwartość na drugą osobę jest bardzo ważna, ale w czasach „miłości od pierwszego kliknięcia”, gdy aplikacje i media społecznościowe zmieniają sposób, w jaki się komunikujemy, pewien rodzaj czujności może okazać się bardzo przydatny.

Od braku randkowej inicjatywy, przez unikanie wspólnych zdjęć – oto osiem czerwonych flag, na które warto zwrócić uwagę.

 

1. Po kilku miesiącach wciąż nie chce się „zadeklarować”

Gdyby Szekspir żył, pewnie pomógłby nam odnaleźć odpowiednie słowa we współczesnym  języku miłości. Niestety, słynny dramaturg  zmarł w 1616 roku, zostawiając nas samych z „niezobowiązującymi relacjami”, „otwartymi związkami” i innymi nieokreślonymi układami.  Tak czy inaczej, jeśli osoba, z którą spotykasz się od kilku miesięcy nie jest gotowa nazwać się twoją dziewczyną/twoim chłopakiem, należy odczytywać to jako poważny sygnał ostrzegawczy.

Zdaniem Roantree to nie tylko symptom braku zaangażowania. W wielu przypadkach oznacza to po prostu, że osoba jest związana emocjonalnie z kimś innym. „Jeśli osoba, z którą spotykasz się od kilku miesięcy unika rozmów o wyłączności, prawdopodobnie nie podchodzi poważnie do związku” – mówi Roantree.

 

2. Nie istniejesz w ich mediach mediach społecznościowych

Zastrzeżenie: ten punkt nie dotyczy każdego. Jeśli Ty lub Twój partner nie korzystacie z mediów społecznościowych lub używacie ich wyłącznie do oglądania kotków lub do celów służbowych, możesz zignorować ten punkt.

Jeśli jednak twój partner przewija Instagram, Twittera  albo Facebook jakby to był jego rytuał religijny i zwykł w przeszłości zamieszczać informacje o byłej/byłym, a na twój temat nie wspomina ani słowa, zdaniem Roantree to może być dla ciebie zła wiadomość. Może to oznaczać, że partner traktuje relację jako tymczasową (dopóki nie znajdzie kogoś „lepszego”).

 

3. Nigdy nie inicjują spotkań

Jeśli to ty zawsze proponujesz spotkania, najprawdopodobniej jesteś w tym związku sam. To ty wykonujesz całą pracę. Ktoś, komu naprawdę zależy będzie w związku aktywny.

 

4. Nierównowaga sił

Jedno z was ma władzę, drugie się podporządkowuje? „Randkowanie powinno być wspólną pracą, wspólnym budowaniem bliskości, wzajemnym wspieraniem się w równym stopniu” – mówi James Preece, trener par. Bycie w szczęśliwym związku powinno być jak gra w najlepszym zespole. Jeśli wydaje się, że jeden z partnerów nieustannie kontroluje drugiego – bardziej uległego, coś jest nie tak. „Oznaki nierównowagi mocy mogą przybrać formę zazdrości lub zachowań kontrolujących” – wyjaśnia.

 

5. Wyrażacie swoje uczucia w inny sposób

Uzupełnianie się jest przydatne w związku (to czego brakuje tobie, zapewnia partner). Nie dotyczy to jednak okazywania uczuć. Być może jesteś bardziej romantyczny – ciągle mówisz swojemu partnerowi jak bardzo go uwielbiasz i zalewasz komplementami, podczas gdy stawia raczej na czyny. Taki stan na dłużą metę może być frustrujący.

 

6. Jedno z was ciągle coś skrywa

Nie chodzi o skłonność do zanurzania solonych paluszków w nutelli ani o dzielenie się z partnerem każdą myślą. „Jeśli jednak, któreś z was głęboko coś przeżywa i ukrywa to, w pewnym momencie odbije się to na waszej relacji”. Utrzymywanie tajemnic zakłóca budowanie bliskości, a idea „odkrycia” tajemnicy może stać się obsesją drugiej strony i prowadzić do kłótni. Badania opublikowane na stronie Elite Singles pokazują, że 34 proc. ludzi uważa, że dzielenie się tajemnicami jest ważną częścią budowania intymnej więzi. Warto być otwartą księgą!

 

7. Nie potrafi pójść na kompromis

Któreś z was zawsze musi postawić na swoim? Badania pokazują, że 1 na 10 par rozchodzi się podczas remontu, a 15 proc. twierdzi, że ciągle się “ściera”.  – Wspólne uczenie się sposobów na złagodzenie konfliktów jest niezwykle ważne, aby związek się rozwijał – wyjaśnia Preece. Chodzi o to, aby zachować spokój nie stawiając na swoim i poszukać razem rozwiązania, które będzie w porządku dla obu stron (może nie zachwyca, ale też rozczarowuje). Jeśli osoba, z którą się spotykasz unika ważnego tematu, podkreśla, że nigdy się nie dogadacie i jak wiele was różni – oznacza to tylko kłopoty.

 

8. Twoi przyjaciele lub rodzina go nie lubią

Jeśli najbliższe, życzliwe ci osoby, nie potrafią znieść twojego partnera, to wyraźny sygnał, że coś jest na rzeczy. – W zauroczeniu łatwo przymknąć oczy na to, co nie pasuje do idealnego obrazu, byle tylko widzieć to, co chce się zobaczyć – mówi  Preece i dodaje: „Twoi bliscy często widzą rzeczy, których nie potrafisz dostrzec”.