Rosja: ruszyły castingi do pierwszego filmu, który będzie nakręcony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos właśnie ogłosiła casting na „superwoman” do głównej roli w pierwszym w historii filmie fabularnym, do którego zdjęcia częściowo mają powstać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rosjanie muszą się spieszyć, jeśli chcą ubiec Amerykanów, bowiem już w październiku 2021 roku na ISS ma polecieć Tom Cruise. Także po to, aby nagrać tam fragment nowego filmu.
Rosja: ruszyły castingi do pierwszego filmu, który będzie nakręcony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Roscosmos współpracuje z największym kanałem telewizyjnym w kraju, aby znaleźć aktorkę idealną do roli w „kosmicznej produkcji”. Główną aktorkę do filmu pod roboczym tytułem „Wyzwanie”, mają wyłonić otwarte przesłuchania organizowane przez Channel One Russia. O rolę mogą ubiegać się kobiety w wieku od 25 do 45 lat, „z obwodem klatki piersiowej do 44 cali” i umiejętnością bezbłędnego recytowania poematu Puszkina – Listu Tatiany do Eugeniusza Oniegina – podaje portal Daily Mail.

Rosyjska kosmiczna produkcja to wspólny projekt Roscosmosu, Channel One i studia Yellow, Black and White. Początkowo producenci chcieli obsadzić w produkcji aktorów płci męskiej i żeńskiej, ale scenariusz wydaje się bardziej dostosowany do roli żeńskiej – uznali ostatecznie.

– Poszukujemy kobiety, która byłaby w stanie grać na Ziemi, a następnie znieść najbardziej wymagające przygotowania, udać się w kosmos i tam zagrać w stanie nieważkości. Po raz pierwszy nasze studio stanęło przed tak wymagającym zadaniem, dlatego musimy znaleźć nie tyle aktorkę, co prawdziwą superbohaterkęmówi producent Aleksiej Trotsyuk.

Zwyciężczyni otwartych przesłuchań, które będą transmitowane w Channel One Russia, najpierw będzie musiała dostać się do grona 30 finalistek. Aby tego dokonać kandydatka musi wykazać się sprawnością fizyczną, posiadać wyższe wykształcenie i zaświadczenie o niekaralności. Aktorka, która wygra cały casting, przejdzie szkolenie w szkole dla kosmonautów, zostanie poddana serii testów medycznych, psychologicznych i fizycznych, a jej udział w misji będzie musiał zostać zatwierdzony przez specjalną komisję.

Wszystkie etapy przygotowań do rosyjskiego filmu zostaną pokazane w telewizji, aby – jak mówią producenci – „spopularyzować rosyjską działalność kosmiczną i wykazać uznanie dla zawodu kosmonauty”.

Kosmiczny wyścig

Roscosmos nie traci czasu i zapowiada, że zdjęcia na pokładzie ISS planuje na jesień 2021 roku. Tak się składa, że w tym samym czasie na ISS rosyjska aktorka może mieć poważnego konkurenta w postaci Toma Cruise’a.

Cruise ma trafić na pokład ISS w październiku 2021 razem z załogą Dragon Crew, a gwarantuje mu to umowa zawarta między NASA i należącą do Elona Muska firmą SpaceX. O pomyśle nakręcenia filmu na ISS NASA poinformowała już w maju, kiedy to Musk porozumiał się z Cruisem w sprawie jego roli w filmie.

O fabule obu filmów – zarówno rosyjskiego, jak i amerykańskiego – wiadomo niewiele. Niewykluczone, że prace nad scenariuszami nadal trwają, choć fani Cruise’a zapewne liczą na kolejną część „Mission Impossible”. Na pokład ISS trafią jedynie główni aktorzy i reżyserzy, którzy będą musieli przyjąć na siebie część obowiązków zwyczajowo należących do załogi statku.

NASA twierdzi, że zaangażowanie popularnych mediów to doskonały sposób na zainteresowanie młodego pokolenia nauką o kosmosie. Co więcej film fabularny wprost z przestrzeni to nie koniec przełomowych pomysłów. Amerykańska firma produkcyjna pracuje nad reality show, w którym nagrodą miałaby być podróż w kosmos i 10-dniowy pobyt na ISS.