„Przeciwstawia się rodzicom”. 7 cech, które świadczą o tym, że dziecko osiągnie sukces w dorosłym życiu

Nie da się przewidzieć przyszłości? A jednak: naukowcy czytają z dzieciństwa jak z fusów.
„Przeciwstawia się rodzicom”. 7 cech, które świadczą o tym, że dziecko osiągnie sukces w dorosłym życiu

Przede wszystkim: sukces nie dla każdego znaczy to samo. Badacze za jego wyznaczniki przyjęli: uzyskanie dobrego wykształcenia, znalezienie prestiżowej pracy i otrzymywanie wynagrodzenia wyższego niż przeciętne. (Jeśli jednak twoja definicja sukcesu jest inna, nie musisz przejmować się poniższą listą). Naukowcy przyjrzeli się takim zachowaniom, które pozwalają przewidzieć, czy dziecko osiągnie sukces w dorosłym życiu czy nie. Oto one:

 

1. Dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem

Potwierdzają to obszerne i trwające ponad 50 lat (!) badania amerykańskich naukowców. Wyniki opublikowane w “Journal of Personality and Social Psychology” obejmują dane 346 660 osób – uczniów szkół średnich w latach 60. i ich dalsze losy: 11 i 50 lat później. Jak zauważa autorka badania Marion Spengler: im mniej trudności z czytaniem i pisaniem, tym w przyszłości wyższy poziom wykształcenia, bardziej prestiżowa praca i wyższe dochody.

 

2. Jest żywo zainteresowane szkołą

Badanie Spengler pokazuje też, że zachowanie w szkole – a właściwie stosunek do niej, pozwala przewidzieć sukces życiowy w znacznie większym stopniu niż pochodzenie czy hvzdolności kognitywne. Przywiązywanie wagi do tego, co się dzieje w szkole, jest jednym z predykatorów sukcesu.

 

3. Jako uczeń ma duże poczucie odpowiedzialności

Zespół Spengler potwierdza,  że bycie odpowiedzialnym uczniem (uczęszczanie na zajęcia, odrabianie prac domowych czy przykładanie się do egzaminów) przekłada się na lepszą karierę zawodową.

 

4. Potrafi przeciwstawić się rodzicom

Masz w domu małego buntownika? Twoje dziecko ledwo nauczyło się mówić, a już z Tobą dyskutowało? To dobrze. Jak wynika  z badania opublikowanego w „Developmental Psychology” (naukowcy przeanalizowali dalsze losy – wykształcenie i wysokość zarobków –  osób, które chodziły do szkoły w Luksemburgu w latach 60.): te osoby, które od najmłodszych lat potrafiły przeciwstawić się rodzicom/władzy, częściej kontynuowały edukację na wyższym poziomie.

 

5. Wcześnie zaczęło uczyć się matematyki

Wczesne rozwijanie umiejętności matematycznych może przynieść ogromne korzyści – wynika z badań przeprowadzonych w 2007 r. na grupie 35 000 dzieci w wieku przedszkolnym w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jeden z autorów badania, Greg Duncan z Northwestern University, zauważa, że dzieci, które jeszcze przed rozpoczęciem nauki szkolnej znały cyfry, potrafiły je uporządkować rosnąco i rozumiały podstawowe pojęcia matematyczne, lepiej radziły sobie nie tylko w matematyce, ale również z… czytaniem.

 

6. Nie uchyla się od obowiązków domowych

Jeśli dzieci nie zmywają po sobie naczyń, zazwyczaj przyjmują, że.. naczynia zmyją się same, a raczej że zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi to za nie – zauważa Julie Lythcott-Haims, dziekan Uniwersytetu Stanforda i autorka książki “How to Raise an Adult”. Chodzi o coś więcej niż obowiązkowość. To jak dziecko traktuje swoje zadania domowe, przekłada się na sposób myślenia o świecie. Za poczuciem „mam pracę do zrobienia” idzie poczucie, że każdy z członków rodziny (zespołu) musi wnieść swój wkład, by całość funkcjonowała właściwie. Potwierdzają to badania zwane Harvard Grant Study, z których wynika, że największym wskaźnikiem sukcesu danej osoby jest to, czy wykonywała obowiązki domowe jako dziecko.

 

7. Jest dzielne (i zadziorne!)

Wytrwałość i upór w dążeniu do swoich celów – szczególnie tych długoterminowych , to – zdaniem Angeli Duckworth, psycholog z University of Pennsylvania, cecha osobowości bardzo silnie skorelowana z późniejszym sukcesem.

 

 

Więcej:dziecisukces