Kiedy doszło do pierwszej dużej wojny w Europie?

Obecnie żyje na Ziemi więcej ludzi niż kiedykolwiek przedtem. W wojnach ginie z tego względu więcej osób niż przed tysiącami lat, ale gdyby zestawić te liczby z zaludnieniem wybranych miejsc, to XXI wypadałby zdecydowanie bardziej pokojowo. Pojawia się więc pytanie: kiedy rozpoczęły się pierwsze wojny prowadzone na dużą skalę?
Kiedy doszło do pierwszej dużej wojny w Europie?

Szukając odpowiedzi na nie, naukowcy przeprowadzili analizy dotyczące szczątków 338 osób. Jak się szybko okazało, wiele osób objętych badaniami nosiło “pamiątki” po starciach militarnych. Chodziło między innymi o uszkodzenia kości wywołane trafieniami z wykorzystaniem broni ręcznej oraz miotanej. Szczegółowe wyniki badań w tej sprawie zostały zaprezentowane na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Ofiary z ludzi i zwierząt były tam normą. Archeolodzy odnaleźli miasto z epoki brązu

Najważniejszy wniosek? Pierwsza znana nauce wojna prowadzona na dużą skalę miała miejsce około 5000 lat temu. Wydaje się, iż ówczesne działania rozgrywały się na przestrzeni wielu miesięcy i obejmowały liczne grupy wojowników. Dowody znalezione przez archeologów prowadzą na tereny północnej Hiszpanii, gdzie znajdował się masowy grób zawierający szczątki kilkuset osób.

Do tej pory zakładano, iż wojny na dużą skalę zaczęły się pojawiać znacznie później, podczas gdy w okresie neolitu miały one raczej przypominać lokalne potyczki. W toku ostatnich ustaleń rysuje się zgoła odmienny obraz. Kości, które zostały objęte badaniami, zostały znalezione na terenie niewielkiej jaskini w regionie Rioja Alavesa. Szczątki trafiły tam w okolicach 3400-3000 roku p.n.e.

Wojny na dużą skalę prowadzono na terenie naszego kontynentu już ponad pięć tysięcy lat temu. Świadczą o tym uszkodzenia kości znalezionych w masowym grobie na północy Hiszpanii

Jak się okazało, w przypadku 23,1% osób stwierdzono uszkodzenia kości powstałe najprawdopodobniej na skutek walk. Co dziesiąty zmarły miał niezagojone rany, dlatego można założyć, że stanowiły one przyczynę śmierci. Około 70% urazów dotyczyło młodych i dorosłych mężczyzn, co stanowi kolejną istotną poszlakę, sugerującą, że to właśnie przedstawiciele tej płci angażowali się w konflikty zbrojne. Porównując ten wskaźnik ze zmierzonymi w innych masowych grobach pochodzących z tego samego okresu na terenie Starego Kontynentu, naukowcy odnotowali znacznie niższe wyniki. Innymi słowy: przemoc dotykała tam zarówno kobiet, jak i mężczyzn w podobnym stopniu.

Czytaj też: Proteza dłoni sprzed kilkuset lat. Archeolodzy dokonali niebywałego znaleziska 

O tym, że na północy Hiszpanii prowadzono liczne wojny świadczy także znalezienie licznych grotów strzał wykonanych z krzemienia. Ekspertyzy wykazały, że w przypadku 36 z tych obiektów dało się zauważyć uszkodzenia wskazujące na trafienie w cel. Nie jest jeszcze jasne, jakie były dokładne przyczyny tego krwawego konfliktu. Jako że ludzka natura nie zmienia się na zawołanie, to możemy się domyślać, iż geneza wyglądała podobnie, jak ma to miejsce obecnie. Być może walczono o pożywienie, nowe tereny bądź po prostu ze względu na chęć zyskania dominującej pozycji na wybranym obszarze.