SpaceX ma nowego satelitę. To wojskowy Starshield

Jeśli wierzyć zapowiedziom pracowników firmy SpaceX, to już niedługo powinna ona zaprezentować nowego wojskowego satelitę przeznaczonego do rządowego użytku. 
SpaceX ma nowego satelitę. To wojskowy Starshield

Urządzenia te miałyby wykorzystywać infrastrukturę tworzoną przez satelity Starlink. Ale jakie będzie ich zadanie? Mówi się o kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym, choć tak naprawdę brakuje konkretnych wyjaśnień. W grę wchodzi między innymi prowadzenie obserwacji z orbity oraz transportowanie ładunków, zapewne także o wojskowym charakterze.

Czytaj też: Sprawdzamy, jakie szkody wyrządzi asteroida uderzająca w Warszawę. Odpowiedzi dostarcza Asteroid Launcher

SpaceX to przedsiębiorstwo powstałe w 2002 roku, prawdopodobnie największy prywatny gracz na rynku kosmicznych technologii. Pole działań firmy Elona Muska jest naprawdę rozległe i obejmuje produkcję rakiet nośnych, statków kosmicznych czy satelitów. Oczywiście w działaniach Muska i jego świty nie brakuje kontrowersji, choćby ze względu na fakt, iż Starlinki przyćmiewają ciała niebieskie i utrudniają prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Satelity Starshield mają pozostawać na użytek rządowy

Ostatnie poczynania, z ogłoszeniem projektu Starshield na czele, pokazują, że SpaceX ma już silną pozycję i jest w stanie spełnić potrzeby sektora rządowego w kosmosie. Niestety niewiele wiadomo na temat tego nowego przedsięwzięcia. Satelity mają być rzekomo wyposażone w dodatkowe możliwości kryptograficzne o wysokim poziomie bezpieczeństwa, które pozwolą na przechowywanie tajnych ładunków i bezpieczne przetwarzanie danych. Wszystko po to, aby utrzymać wojskowe operacje w tajemnicy. 

Starshield wykorzystuje technologię Starlink firmy SpaceX i możliwości startowe, aby wspierać wysiłki związane z bezpieczeństwem narodowym. Podczas gdy Starlink został zaprojektowany do użytku konsumenckiego i komercyjnego, Starshield został zaprojektowany do użytku rządowego, z początkowym naciskiem na trzy obszary. sugeruje oficjalny komunikat

Czytaj też: Enklawa życia na Marsie? Na Ziemi może ono przetrwać w podobnych warunkach

Poziom bezpieczeństwa usługi Starshield ma być wyższy niż w przypadku Starlink, a nowe satelity będą w stanie współdziałać z innymi. Taka możliwość obejmie wszelkie urządzenia wyposażone w terminal komunikacyjny kompatybilny na przykład ze Starlinkami.