Wrony jak ludzie. Te ptaki nie przestają nas zaskakiwać

To, że wrony potrafią rozpoznawać ludzkie twarze, wiemy od dawna. Ptaki te ponownie zaskoczyły naukowców, bo najnowsze badania wykazały, że rozumieją one złożoną zasadę poznawczą, znaną jako rekurencja. Do tej pory uważano, że występuje ona wyłącznie u ludzi.
Wrony – a także prawdopodobnie inne krukowate – rozumieją zasadę rekurencji /Fot. Pixabay

Wrony – a także prawdopodobnie inne krukowate – rozumieją zasadę rekurencji /Fot. Pixabay

Rekurencja to odwoływanie się funkcji lub definicji do samej siebie. Jest podstawową techniką wykorzystywaną w funkcyjnych językach programowania. Przykładem rekurencji jest obraz powstający, gdy postawimy przed sobą dwa lustra lub gdy skierujemy kamerę na ekran, który wyświetla obraz z kamery. Przykładem rekurencji jest także rosyjska Matrioszka. Wydaje się, że zasadę rekurencji są w stanie zrozumieć także wrony, co opisano w czasopiśmie Science Advances.

Czytaj też: Wrony zaskakują intelektem. Tworzą skomplikowane narzędzia. Lepiej niż małpy!

Dr Diana Liao z Uniwersytetu w Tybindze mówi:

Byliśmy zainteresowani możliwością reprezentowania struktur rekurencyjnych – zdefiniowanych tutaj jako osadzanie elementów w innych podobnych elementach.

Wrony i rekurencja

Zaskakujące było odkrycie, że wrony są w stanie wydobyć podstawową rekurencyjną strukturę sekwencji po pierwszej ekspozycji. To sprawia, że ​​ptaki są podobne do ludzi, którzy umieją tworzyć dodatkowe wzory przy niewielkim doświadczeniu.

Dr Diana Liao dodaje:

Uważa się, że rekurencja jest kluczową cechą ludzkich systemów symbolicznych, takich jak język czy matematyka, a ponieważ uważa się, że są one unikalne dla ludzi, istnieje intryga dotycząca tego, czy zwierzęta inne niż ludzie mogą generować rekurencyjne struktury.

Zrozumienie, czym właściwie jest rekurencja jest trudne samo w sobie. Klasycznym przykładem zdania ze strukturą rekurencyjną jest “mysz, którą ścigał kot, uciekła”, gdzie klauzula “ścigany kot” jest osadzona w klauzuli “mysz [która] uciekła”. Te złożone struktury są obecne w ludzkich językach, ale nie w systemach komunikacji zwierząt, co sugeruje, że rekurencja może być tym, co je dzieli.

Wyniki tego badania są znaczące, ponieważ pokazują zdolność rekurencyjną u zwierząt, które nie są blisko spokrewnione z naczelnymi.

Czytaj też: Młode kruki inteligentne jak małpy człowiekowate. “Mogą nawet popaść w paranoję”

Dr Diana Liao wyjaśnia:

Sugeruje to, że ta zdolność jest albo bardzo stara ewolucyjnie, albo jest produktem konwergencji. Ponadto sugerowałoby to, że pewne struktury mózgu – takie jak warstwowa kora nowa u naczelnych – nie są konieczne do wspierania tej zdolności poznawczej, ponieważ ptaki mają radykalnie odmienną architekturę nerwową.

Naukowcy wiedzieli, że wrony są inteligentne, ale to odkrycie wskazuje, że ptaki te jeszcze niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć. Mają duży stosunek masy mózgu do ciała, a ich mózgi mają dużo neuronów.